PodstawyNajpopularniejsze

Czym jest RAW w Fotografii

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu

Najbardziej podstawowym pytaniem przy korzystaniu z aparatu cyfrowego jest: Co to jest RAW w fotografii? Krótko mówiąc, jest to format pliku używany przez wielu profesjonalnych fotografów zamiast formatu JPEG. W przeciwieństwie do formatu JPEG, który jest uważany za fotografię, zdjęcie RAW jest bardziej zbliżone do cyfrowego negatywu. Zdjęcia JPEG mają wprawdzie tę zaletę, że są mniejsze, ale nie można na nich automatycznie zastosować wyostrzania, kontrastu ani innych podobnych korekt. Innymi słowy, zdjęcia RAW muszą być poddane edycji, aby finalnie uzyskać jak najlepsze zdjęcie.

Pliki RAW są od dwóch do sześciu razy większe niż pliki JPEG. Wielkość ta jest zaletą, ale ma też wady. W przeciwieństwie do plików JPEG, obrazów RAW nie można przetwarzać ani kompresować. Oznacza to, że zajmują one dużo miejsca i mogą szybko zapełnić dysk twardy aparatu cyfrowego. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać możliwości swoich zdjęć, musisz nauczyć się korzystać z formatu RAW.

JPEG to skompresowana wersja obrazu. Za każdym razem, gdy go zapisujesz lub otwierasz, traci on na jakości. Z tego powodu pliki RAW są uważane za formaty plików „stratnych”. Oznacza to, że w przypadku konieczności edycji obrazu zawsze trzeba będzie go powielać. Na szczęście w przypadku plików RAW tak się nie dzieje. Jest to doskonały wybór dla fotografów amatorów, którzy chcą zachować jak najwięcej szczegółów.

Pliki RAW są często większe niż JPEG. Oprócz tego, że są mniejsze, pliki RAW zawierają także więcej informacji niż JPEG. Oznacza to, że użytkownik ma większą swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących edycji. Mimo że można dostosować rozdzielczość pliku raw, należy pamiętać, że pliki RAW mają też wady. Przed użyciem jednego z tych formatów należy zawsze przygotować się do pracy z plikami JPEG.

Równie ciekawy temat:  Jakie miejsca warto fotografować w Niemczech

Główna różnica między RAW a JPEG polega na sposobie zapisywania zdjęć. JPEG jest skompresowaną wersją obrazu. Oznacza to, że zawiera on wszystkie informacje potrzebne do przetworzenia obrazu. Nie jest to zdjęcie wysokiej jakości, ale jest lepsze niż JPG. Jednak RAW to format, który trudniej otworzyć. Jednak dla fotografów, którzy chcą edytować swoje zdjęcia, wciąż jest to opłacalne.

W fotografii RAW jest najważniejszym formatem plików cyfrowych. Jest to najważniejszy format dla aparatu cyfrowego. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie zachodu lub wschodu słońca, musisz wykonać je w formacie RAW. W takich przypadkach format RAW może być bardzo korzystny. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, przeczytaj poniższy przewodnik. Korzyści z używania RAW w fotografii są ogromne. Gdy już je poznasz, wypróbuj je!

Zasadniczo RAW to najbardziej rozpowszechniony format zdjęć cyfrowych. Przechowuje on dane kolorystyczne i tonalne, które są minimalnie przetworzone. Zajmuje on jednak dużo miejsca: plik RAW ma rozmiar zbliżony do zdjęcia JPEG. Z tego względu pliki RAW są droższe od plików JPEG. Poza tym zajmują więcej miejsca w pamięci. Mogą być nawet pięć do dziesięciu razy większe niż pliki JPEG.

Pliki RAW są najbardziej rozpowszechnionym formatem zdjęć cyfrowych. Zawierają one minimalnie przetworzone dane kolorystyczne i tonalne. Oznacza to, że nie trzeba ich kompresować ani edytować. Ponadto pliki RAW zajmują dużo miejsca w pamięci, dlatego wymagają wysokiej jakości karty pamięci. W przypadku korzystania z wysokiej jakości aparatu rozmiar pliku RAW może przekroczyć nawet megabajt. Nie zawsze też konieczne jest korzystanie z plików RAW w aparacie.

Po pierwsze, pliki RAW są znacznie większe niż JPG. Ponieważ zawierają dużo danych, zajmują też więcej miejsca w pamięci niż JPG. Pojedyncze zdjęcie RAW zajmie około 12 MB pamięci, podczas gdy pojedynczy plik JPG będzie zawierał tylko 16 mln kolorów. Różnice między tymi dwoma formatami są dość znaczące. Ogólnie rzecz biorąc, obrazy RAW są lepsze niż JPG. Jednak każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Równie ciekawy temat:  Gdzie szukać inspiracji w pracy fotografa

Największa różnica między RAW a JPEG polega na tym, że ten ostatni jest obrazem silnie skompresowanym. JPEG składa się z wielu małych pikseli, natomiast pliki RAW są duże. O ile te pierwsze są lepsze pod względem jakości zdjęć, o tyle JPEG są lepsze pod względem jakości pracy. Jakość zdjęć zależy od ilości danych, które są w nich zapisane. Plik RAW będzie znacznie większy niż plik JPEG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *