Robienie zdjęć w Pomieszczeniach
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale
Jeśli robisz zdjęcia w pomieszczeniach, musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Jednym z najważniejszych czynników decydujących o udanym zdjęciu jest naturalne światło. Okno wychodzące na południe lub zachód może tworzyć piękne, miękkie światło i być doskonałym obiektem do robienia portretów. Jeśli jednak nie masz dostępu do okna, spróbuj wykonać zdjęcia we wnętrzu. Jeśli to możliwe, najlepiej robić zdjęcia na zewnątrz.
Duża, otwarta przestrzeń stworzy bardziej interesujące tło dla zdjęć, więc spróbuj skomponować je w taki sposób, aby podkreślić cechy obiektu. Wypróbuj dyptyk. Ten rodzaj kompozycji pozwoli wyróżnić fotografowany obiekt z tła i sprawi, że będzie on bardziej zauważalny. Możesz także eksperymentować z różnymi obiektywami i ustawieniami, co pomoże Ci wykonać najlepsze możliwe ujęcie. Skupiając się na dwóch lub trzech wyraźnych obszarach, można uzyskać najlepsze ujęcia.
Choć w muzeum nie ma możliwości regulacji oświetlenia, można dostosować czas otwarcia migawki, aby zmniejszyć ilość szumów. Zwiększając czułość ISO, można dostarczyć więcej światła do matrycy bez dodawania szumów do zdjęcia. Aby zminimalizować szumy, spróbuj użyć obiektywu z dużym otworem przysłony. Pozwoli to zwiększyć ilość światła docierającego do matrycy aparatu. Niestety, ten typ obiektywu zmniejszy głębię ostrości, co utrudni ustawienie ostrości.
Jedyną zaletą fotografowania w pomieszczeniach jest to, że można łatwo dostosować warunki oświetleniowe. Na przykład portrety należy wykonywać wcześnie rano, ponieważ jest wtedy mniej światła słonecznego. Z tego powodu warto wyznaczyć konkretną godzinę, aby uchwycić idealne światło. W zależności od pory dnia może być konieczne dostosowanie ustawień do naturalnego światła. Najlepszą porą na fotografowanie w pomieszczeniach zamkniętych jest dzień, a na pewno będziesz zadowolony, że to zrobiłeś.
Robienie zdjęć w pomieszczeniach nie zawsze jest możliwe. Nie można zmienić oświetlenia, ale można dostosować inne elementy, np. twarz fotografowanych osób. Nie można przesuwać obiektów, ale można wykorzystać swoją kreatywność, aby jak najlepiej wykorzystać sytuację. Jeśli znajdujesz się w muzeum, możesz użyć rozproszonego światła. Podobnie można częściowo zasłonić okno.
Dobrym pomysłem jest użycie statywu. Dzięki niemu można pracować z wolnymi czasami otwarcia migawki i niską czułością ISO, a także dobrać przysłonę odpowiednią do fotografowanej sceny. Można też eksperymentować z dyptykami, jeśli w pomieszczeniu nie ma zbyt wiele światła, ale nigdy nie należy zbytnio zastanawiać się nad zdjęciem. W rzeczywistości fotografowanie we wnętrzach może być świetną zabawą! Jeśli robisz portrety, nie dowiesz się, dopóki nie spróbujesz.
Oprócz dobrego aparatu fotograficznego dobry fotograf powinien wziąć pod uwagę oświetlenie. Nawet jeśli nie można regulować oświetlenia, to i tak można zrobić dobre zdjęcia we wnętrzach. W związku z tym istnieje kilka sposobów użycia lampy błyskowej. W zależności od obszaru może ona stanowić przydatne światło dodatkowe. Fotograf powinien upewnić się, że lampa błyskowa jest ustawiona pod odpowiednim kątem, aby uniknąć prześwietlenia.
Jeśli fotografujesz we wnętrzach, musisz bardzo uważać na oświetlenie. Nie chcesz przecież stworzyć ciemnego cienia w pomieszczeniu, w którym będzie zbyt mało światła. Jeśli nie zachowasz ostrożności, uzyskasz ciemny obraz bez kontrastu. Z kolei podczas fotografowania na zewnątrz należy upewnić się, że światło jest dobre.
Inną przydatną wskazówką przy robieniu zdjęć w pomieszczeniach jest stosowanie długiego czasu otwarcia migawki. Duża szybkość migawki zmusi aparat do fotografowania z wysoką czułością ISO, co powoduje powstawanie dużej ilości szumów. Niższy czas otwarcia migawki pomoże w uzyskaniu ostrych zdjęć, podczas gdy niski czas otwarcia migawki spowoduje powstanie wielu szumów. Ponadto wysoki czas otwarcia migawki jest dobrym wyborem w przypadku fotografowania koncertu lub imprezy w warunkach słabego oświetlenia.