Zdjęcia rentgenowskie – jak przebiega i jakie są jego skutki?
Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z
Zdjęcia rentgenowskie są czasami koniecznym badaniem diagnostycznym. W skrócie nazywa się je badaniem RTG. Dzięki temu otrzymuje się dwuwymiarowy obraz ciała. Badanie to jest przydatne podczas leczenia.
Czym są zdjęcia rentgenowskie?
Takie zdjęcia rentgenowskie polegają na naświetleniu konkretnego miejsca ciała wiązką promieni rentgenowskich (stąd ich nazwa). Obraz powstaje dzięki temu, że część promieni jest wchłania przez tkanki, a część nie. Dzięki temu właśnie powstaje obraz, na którym można np. zobaczyć włamania czy ciała obce w ciele.
Promieniowanie rentgenowskie było badane przez wielu badaczy i dopiero pod koniec XIX w. zaczęto z niego korzystać.
Co jest konieczne, by wykonać zdjęcia rentgenowskie?
Jest kilka rzeczy niezbędnych do przeprowadzenia zabiegu:
- Fartuch rentgenowski – kaftan wykonany z kauczuku, który ma pochłaniać promieniowanie i chronić narządy wewnętrzne oraz tarczycę.
- Błoga RTG – błona fotograficzna czuła na promienie X.
- Aparat rentgenowski – urządzenie, które wytwarza promieniowanie rentgenowskie.
Zdjęcia rentgenowskie – przygotowanie
Zanim zostanie wykonane zdjęcia rentgenowskie, należy się do niego odpowiednio przygotować w przypadku, gdy zdjęcie ma dotyczyć jamy brzusznej i okolic. Konieczne jest przyjmowanie leku, który rozpuszcza gazy w jelitach. Warto też dzień wcześniej zadbać o lekkostrawną dietę, a czasami zaleca się zażycie środka przeczyszczającego, by poprawić jakość obrazu.
Przy wykonywaniu zdjęcia RTG innego obszaru ciała przygotowanie nie jest konieczne.
Najważniejsze jest to, by w dniu wykonania zdjęcia rentgenowskiego przyjść na czczo.
Samo badanie nie boli i trwa dosyć krótko.
Zdjęcia rentgenowskie i ich szkodliwość
Trzeba zauważyć, że zdjęcia rentgenowskie nie są obojętne dla naszego zdrowia. Właśnie dlatego zaleca się je wykonywać nie częściej niż 2 razy w roku. Zazwyczaj dawka z jednego promieniowania jest bardzo mała. Jednak im częściej wykonujemy takie badanie, tym bardziej narażamy się na uszkodzenie DNA oraz powstawanie nowotworów.
Zdjęcia rentgenowskie w ciąży
Ogólnie przyjęto zasadę, że jeśli skutki są nieznane, to lepiej unikać czegoś w ciąży. Do niedawna uważano nawet, że kobiety w ciąży nie powinny absolutnie nigdy korzystać z prześwietleń.
Obecnie jednak nauka ta tak się rozwinęła, że w pewnych sytuacjach może być wykonywane RTG kobiet w ciąży. Najważniejsze jest jednak zachowanie szczególnych środków ostrożności.
Urządzenia dają obecnie świetne efekty, a przy tym emitują stosunkowo mało promieniowania X.
Przez wiele lat trudno było ustalić, jaka dawna jest odpowiednia dla kobiety i dziecka. Na chwilę obecną uznano, że poziom 10-15 cGY jest całkiem bezpieczny.
Przed wykonaniem takiego badania należy odpowiednio zabezpieczyć kobietę, a szczególnie jej dziecko. dlatego konieczne jest zastosowanie odpowiedniego fartucha rentgenowskiego. Najmniej inwazyjne są badania głowy, a najbardziej ryzykowne kręgosłupa i miednicy.
Zagrożenie podczas zdjęcia rentgenowskiego w ciąży
Warto zauważyć, że nie zawsze dziecko jest zagrożone. Jedynie wtedy, gdy osoba przeprowadzająca badanie, nie zachowa odpowiednich środków ostrożności. Może wtedy dojść do:
- Poronienie
- Obumarcia dziecka
- Wad rozwojowych organów
- Ciężkiego umysłowego niedorozwoju
- Zmian nowotworowych
Jak uniknąć zagrożeń podczas zdjęcia rentgenowskiego w ciąży?
- Wykonywać zdjęcie zaraz po zakończeniu miesiączki
- Ostrożnie podchodzić do badań RTG podczas planowania dzieci
- Wybierać placówki, które posiadają nowoczesny sprzęt
- Konsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę
Zdjęcia rentgenowskie u dzieci
Przeważnie wykonuje się zdjęcie RTG osobom dorosłym. Jednak zdarza się także, że nawet u noworodka może być konieczne wykonanie prześwietlenia. Są to takie sytuacje jak:
- Wrodzone wady serca lub innych narządów
- Nieprawidłowości układu oddechowego np. zespół zaburzeń oddychania, zespół aspiracji smółki, dysplacja oskrzelowo-płucna
- Urazy okołoporodowe np. złamania kości
- Rozpoznanie wad wrodzonych
Zdjęcia rentgenowskie wykonuje się także, gdy dziecko połknie jakiś drobny przedmiot.