Papier z konopi indyjskich – jakie ma właściwości?
Papier z konopi jest coraz częściej określany jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnej wersji. W jaki sposób jest wytwarzany i jakie są jego najważniejsze zalety? Sprawdź to!
Obecnie na rynku dominuje papier z celulozy drzewnej. Coraz częściej jednak mówi się o alternatywie w postaci papieru z konopi. Wbrew pozorom nie jest to nowe rozwiązanie. Papier z celulozy konopnej przez wieki był głównym nośnikiem informacji, który dopiero w XIX wieku został całkowicie wyparty przez papier drzewny. Dlaczego ponad dwieście lat później coraz częściej mówi się o tym, aby powrócić do dawnych rozwiązań? W dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
Papier konopny przez wieki
Wynalazek papieru przypisuje się Chińczykom, którzy w I wieku p.n.e. rozpoczęli jego produkcję właśnie z wykorzystaniem konopi. Zamknięcie chińskiej cywilizacji sprawiło, że do Europy (za pośrednictwem Koreańczyków) przełomowy wynalazek dotarł dopiero w XIII wieku n.e.
Przez kolejne wieki papier wytwarzany był przede wszystkim z konopi. Dlaczego więc zaczęto od tego odchodzić? Odpowiedź jest złożona, jednak sprowadza się przede wszystkim do kwestii finansowych. Produkcja papieru z celulozy drzewnej była znacznie mniej kosztowna. Na domiar złego prohibicja w USA doprowadziła do stopniowego upadku konopnego przemysłu papierniczego.
Właśnie dlatego na przestrzeni lat papier z konopi indyjskich stał się prawie zapomniany. Dzisiaj jednak materiał ten przeżywa swoisty renesans.
Proces wytwarzania papieru konopnego
Jak zaznacza lekarz medycyny Magdalena Nita, ekspertka z Centrum Medycyny Konopnej, mówiąc o papierze konopnym mamy w istocie na myśli dwa różne rodzaje papieru: celulozowy oraz włóknisty. Obydwa wytwarzane są nie z konopi indyjskich, tylko z siewnych, których uprawa w Polsce jest całkowicie legalna.
Papier włóknisty wytwarzany jest z długich włókien łykowych rośliny, co sprawia, że finalnie jest on bardzo cienki i kruchy. Z kolei papier celulozowy pozyskujemy z miękkiego łyka o bardzo wysokiej zawartości celulozy. Jest delikatny i miękki, co sprawia, że świetnie sprawdza się w roli chusteczek do nosa czy papieru toaletowego.
Jakie są cechy papieru z konopi?
Papier konopny w porównaniu do tradycyjnego papieru drzewnego cechuje się o wiele większą odpornością na zniszczenie. Nie żółknie pod upływem czasu i jest odporny na zaginanie.
Wszystkie te cechy uzyskiwane są dzięki włóknom miazgi konopnej, które są znacznie dłuższe i grubsze niż te z miazgi drzewnej. Z tego powodu można wykonać z nich papier, który jest znacznie bardziej miękki, a jednocześnie lżejszy. Konopie są również zdecydowanie wydajniejszym materiałem niż drewno, ponieważ procentowo zawierają o wiele więcej celulozy (około 70% w porównaniu do 30% celulozy w drewnie).
Ekologiczne właściwości papieru z konopi
Zalety papieru konopnego są oczywiste. Pozostaje jednak jeszcze jeden szczegół, który sprawia, że w XXI wieku coraz chętniej spoglądamy na tego typu alternatywę. Mowa o kwestiach ekologicznych.
Do wytworzenia papieru z celulozy drewnianej konieczne jest użycie szeregu różnych toksycznych chemikaliów, co sprawia, że proces ten w znacznym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska.
Papier z konopi jest łatwiejszy w produkcji, nie wymaga tak wielu środków chemicznych, a co istotne – można stworzyć go więcej ze zdecydowanie mniejszej ilości materiału. Ekolodzy od lat biją na alarm – produkcja papieru sprzyja wylesianiu, czyli degradacji terenów zalesionych. Wprowadzenie na rynek większej ilości papieru konopnego będzie więc korzystne dla naturalnego środowiska i klimatu.
Papier konopny tworzony jest z legalnych konopi siewnych. Jest trwalszy od swojego powszechniejszego odpowiednika i znacznie korzystniejszy dla planety. To właśnie z tych powodów coraz częściej wspomina się o większym zapotrzebowaniu na tego typu produkty na światowym rynku.