Porady

Aparat Sony – najlepsze modele

Jeśli szukasz dobrego aparatu cyfrowego, to zapewne słyszałeś o modelach Sony a6100, a7 III lub a7 IV. W tym artykule omówimy te aparaty, a także ich mocne i słabe strony. Jeśli szukasz dobrego aparatu na następne wakacje, to dobrze trafiłeś. Aparaty te mają wiele wspaniałych cech, ale jest też kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup jednego z nich.

Sony a7 III

Aparaty Sony A7 III i A7 IV mają niemal identyczną specyfikację, ale różnica między nimi polega na zakresie dynamicznym. Podczas gdy A7 III oferuje taki sam zakres ISO (od 100 do 51 200 ISO) jak A7 II, A7 IV może się pochwalić większą liczbą pikseli. A7 IV ma także lepszy procesor obrazu z nowym układem BionZ XR. Jest on ośmiokrotnie szybszy od procesora BionZ X stosowanego w aparacie A7 III i został zaprojektowany tak, aby utrzymać szumy pod kontrolą nawet przy wysokich czułościach ISO.

Model a7III ma bardziej ergonomiczny układ. Górna część aparatu jest nieco wyższa, a programowalny przycisk funkcyjny znajduje się na górze. Tylne pokrętło jest nieco niższe i bardziej wyeksponowane niż w modelu a7R III, ale nadal łatwo dostępne. Umieszczone piętrowo pokrętła są przydatną funkcją, zwłaszcza podczas fotografowania dzikiej przyrody i sportu. Aparat a7R III jest wyposażony w joystick do ustawiania ostrości.

Sony a7 IV

Sony a7 IV to doskonały aparat dla osób poszukujących bardziej kompaktowego, ale wciąż wydajnego modelu pełnoklatkowego. Oferuje on najlepsze cechy rodziny Sony a7, w tym współczynnik kształtu obrazu 3:2 oraz system śledzenia, dzięki któremu ustawianie ostrości jest szybsze i dokładniejsze. Aparat oferuje także tryby AF-S: panoramiczny, szerokokątny i pojedynczej ostrości.

Model a7 IV jest także nieco większy od swojego poprzednika, modelu A7 III. Jest on nieco szerszy, wyższy i grubszy niż model a7 III. Większy uchwyt ułatwia jego trzymanie. Waga jest nieco większa niż w przypadku modelu A7 III, ale jest o połowę mniejsza niż w przypadku A7 III. Aparat a7 IV jest także nieco cięższy niż A7 III.

Równie ciekawy temat:  Jak zrobić fajne zdjęcia z wakacji? Poznaj sprawdzone sposoby!

Sony a6100

W porównaniu z aparatem Sony A6000, aparat a6100 ma znacznie poprawione działanie autofokusa. Podczas gdy w modelu a6000 liczba punktów AF wynosiła 179 i obejmowała 25 czujników detekcji kontrastu, a6100 ma 425 punktów AF z detekcją fazy. System AF jest bardzo dokładny, obejmując do 84% obszaru sensora. Szybkość ustawiania ostrości jest błyskawiczna, a jedno ładowanie akumulatora wystarcza na wykonanie około 420 zdjęć. Aparat posiada także funkcję eye-AF, którą można znaleźć tylko w modelach z wyższej półki.

Tylna ścianka aparatu jest mniej zagracona niż u poprzednika, ale nadal ma tradycyjny układ przycisków, a większość elementów sterujących znajduje się po prawej stronie korpusu. Do elementów sterujących należą pokrętło trybu pracy i pokrętło sterowania. System menu aparatu jest jednak zagmatwany, a oznaczenia wokół przycisków mogą onieśmielać mniej doświadczonych użytkowników. Aparat A6100 nie jest wyposażony w gniazdo słuchawkowe, ale ma gniazdo kart SD obok komory akumulatora.

Sony a7 II

Linia Sony a7 jest pełna funkcji zaprojektowanych z myślą o fotografach. Matryca APS-C o wysokiej rozdzielczości zapewnia piękne zdjęcia, a aparat wyposażono w pokrętło z 56 predefiniowanymi funkcjami, które można dostosować do własnych potrzeb. Czterokierunkowa dźwignia z tyłu aparatu umożliwia także regulację czułości ISO i ostrości. Dostępne są także cztery przyciski niestandardowe do rejestrowania efektów specjalnych. Firma Sony zaktualizowała swój podstawowy aparat a7 II.

Istnieją dwie główne wersje tego aparatu: a5100 to aparat o wartości 350 USD, który nie posiada żadnych innych funkcji, natomiast a7 II kosztuje ponad 1700 USD. Jest on wyposażony w 5-osiowy system stabilizacji obrazu, który bezgłośnie przesuwa matrycę, aby skompensować ruchy na boki, przechylenie i odchylenie. System ten jest niezwykle pomocny w przypadku zdjęć seryjnych i współpracuje z wieloma różnymi obiektywami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *