Porady

Jaki kupić aparat na rower?

Fotografię jak najbardziej da się połączyć z aktywnym wypoczynkiem – aparat na rower trzeba dopasować do swoich potrzeb. Niektórym wystarczy smartfon, innym zależy na lepszej jakości. Poznaj najistotniejsze parametry techniczne! 

Część rowerzystów chce nagrywać swój przejazd. Inni zatrzymują się w miejscach, które przypadną im do gustu i sporo pracują nad tym jednym, doskonałym ujęciem. Są i tacy turyści, którzy chcą mieć pod ręką multimedialny „kombajn” z nawigacją, monitorowaniem parametrów oraz wieloma innymi funkcjami. Każdy aparat na rower ma swoje zalety i wady, które decydują o jego optymalnym przeznaczeniu. Nie ma sensu zabieranie lub kupowanie sprzętu, którego możliwości będą wykorzystywane na trasie jedynie w minimalnym stopniu.

Aparat na rower nie musi być sprzętem typowo fotograficznym

Od lat każdy model smartfona ma po kilka obiektywów, a do tego sprzętowe funkcje poprawiania obrazu oraz niezliczone filtry. Będzie w sam raz na potrzeby okazyjnego dokumentowania wycieczki. Jeśli to właśnie taki sprzęt jest twoim aparatem na rower, zadbaj o jego bezpieczne przechowanie. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie trzymak do telefonu na kierownicy. Bez problemu znajdziesz model, który odsłania obiektywy. Po wyłączeniu aparatu smartfon może służyć na wiele innych sposobów.

Jak nie smartfon, to co? Aparaty fotograficzne na wyprawę rowerową

Trudno o lepszą kombinację pod względem ergonomii. Co innego, kiedy mowa o jakości zdjęć. Większość smartfonów wyraźnie odstaje pod względem szczegółowości i odwzorowania kolorów od profesjonalnych urządzeń. W roli aparatu na rower turyści wykorzystują również:

  • „małpki” – tanie, kompaktowe aparaciki, które już niemal wyszły z użytku. Robią zdjęcia porównywalne do smartfonów;
  • „pancerniki” – kompakty ze wzmocnioną obudową, które lepiej niż większość telefonów znoszą trudne warunki atmosferyczne;
  • kamerki sportowe – w trybie aparatu fotograficznego nie imponują, ale nie do tego służą. Mają robić po kilkadziesiąt zdjęć na sekundę i w tym są niedoścignione. Filmy z kamerek ogląda się o wiele lepiej, niż nagrania ze smartfona;
  • zaawansowane aparaty kompaktowe – mają wyraźnie większe możliwości, co przekłada się na ceny. Dla niektórych to realna alternatywa dla modeli z najwyższej półki;
  • bezlusterkowce – pozwalają na wymianę obiektywu, co podczas wycieczki oznaczałoby znaczne zwiększenie pojemności (i ciężaru) przewożonego bagażu. Takie aparaty już nie zmieszczą się do kieszeni, raczej nie ma mowy o przymocowaniu ich do kierownicy roweru. Bezlusterkowce są dobre dla tych, którzy mają większe pojęcie o technikach fotografowania;
  • lustrzanki – duże, mało poręczne, za to oferują zdecydowanie najwięcej możliwości i wyraźnie najwyższą jakość. Bez problemu zrobisz ostre zdjęcie poruszającego się obiektu… O ile potrafisz wykorzystać opcje dostępne w lustrzankach.
Równie ciekawy temat:  Co warto wiedzieć o akcie w fotografii?

Rozmaite klasy odporności i szczelności mówią wiele o sprzęcie, ale wszystko ma swoje granice. Jeżeli urządzenie będzie narażone na upadki lub przechowywane w niewłaściwych warunkach, szybko może w nim dojść do uszkodzeń, których nie naprawisz samodzielnie. Dobrze dobrany aparat na rower pomoże ci utrwalić najpiękniejsze wspomnienia. Na polskich szlakach nie brakuje miejsc, które warto obfotografować z każdej strony!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *