Porady

Zdjęcie pantomograficzne zęba- ile kosztuje?

Każdy z nas świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że zęby, które widzimy na co dzień w naszej jamie ustnej, to tak naprawdę ich połowa. Druga część, a jednocześnie część najważniejsza czyli korzeń znajduje się bowiem głęboko w dziąśle. Do zdiagnozowania nieprawidłowości niezbędne jest zdjęcie. Ile kosztuje zdjęcie zęba?

Zdjęcie panotmograficzne zęba- czym ono jest?

Wspomniane już zostało, że choroby, które mogą toczyć nasze zęby nie zawsze muszą być widoczne na ich górnej warstwie. Okazuje się, że korzeń zęba jest w tym wypadku o wiele ważniejszą kwestią. To on determinuje fakt, czy ząb jest solidnie osadzony w dziąśle. Co więcej korzeń zęba również jest narażony na występowanie wielu schorzeń, a odpowiednio wcześnie zauważone i ocenione zmiany, umożliwią stomatologom szybką i skuteczną reakcję. W ten prosty sposób będzie można nawet w porę wychwycić pierwsze objawy paradontozy i jednocześnie wdrożyć odpowiednią terapię, która uratuje nasze zęby przed wypadaniem. Właśnie w takich wypadkach wykonuje się zdjęcie zęba. Fachowo nazywa się ono zdjęciem pantomograficznym. Z pewnością znam pojęcie „RTG zęba” jest to często zlecany zabieg przez stomatologów, którzy chcą dokładnie ocenić kondycję zęba w dziąśle. Zdjęcie przeglądowe pozwala na dokładne zobrazowanie nie tylko struktury zęba, ale także i wszystkich innych struktur, które występują w jamie ustnej. Zdjęcie pantomograficzne pozwoli dokładnie obejrzeć również:

  • kości żuchwy,
  • fragmentu kości szczęki,
  • zatoki szczękowej
  • podniebienia twardego
  • stawów skorniowo-żuchwowych

Warto jednak pamiętać, że panoramicznego prześwietlenia zębów nie wykonuje się podczas każdej kontrolnej wizyty u stomatologa (przypis od https://dentinfo.pl). By zlecone zostało jego wykonanie muszą bowiem zaistnieć konkretne przesłanki. Zdjęcie to bowiem naraża pacjenta na promieniowanie rentgenowskie.

Ile kosztuje wykonanie zdjęcia zęba?

Wiele osób zastanawia się ile kosztuje zdjęcie zęba? Otóż warto na samym wstępnie powiedzieć, że do wykonania zdjęcia niezbędne jest skierowanie od lekarza stomatologa. Kobiety w ciąży oczywiście powinny się przed takim zabiegiem powstrzymać chociażby ze względu na promieniowanie rentgenowskie, które może zaszkodzić dziecku. Jednak ile kosztuje zdjęcie zęba? Otóż wszystko zależy od indywidualnego cennika ustalanego przez każdy gabinet. Zwykle jednak cena nie przekracza 100 złoty, a w niektórych gabinetach, może wynieść nawet 40złotych. Niemniej jednak wykonanie „panoramy zębów” nie jest możliwe bez skierowania.

Równie ciekawy temat:  Od Mazur po wybrzeże Bałtyku – obozy żeglarskie 2024

Na czym polega badanie radiologiczne zębów?

Wykonanie zdjęcia zębów jest tak zwanym badaniem radiologicznym. Prześwietlenie wszystkich zębów jest jednym z tych zabiegów, które zlecane jest przez dentystów w przypadku punktowego badania zębów. Ma ono przede wszystkim pomóc w ocenie stanu zarówno kość twarzy, ale także i tkanek kostnych zębów i tych, które ten ząb otaczają. Warto również wiedzieć, że ten rodzaj badania jest zwykle zlecany przez dentystów również w szczególnych przypadkach. Wykonuje się je w momencie, kiedy musi zostać zaplanowane leczenie kanałowe, istnieje konieczność zdiagnozowania próchnicy, a także niezbędne jest ocenienie stanu wypełnień zębów bądź założonych implantów.

Jakie są wskazania do wykonania zdjęcia zęba?

Skoro wiemy już ile kosztuje zdjęcie zęba, wówczas warto się również dowiedzieć, jakie są wskazania do jego wykonania. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • diagnostykę chorób zębów oraz tkanek wierzchołkowych
  • ocenę stanu zębów zarówno przed jak i po w przebiegu leczenia kanałowego
  • ocenę stanu przebiegu i efektów leczenia z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego
  • kiedy zachodzi konieczność wykonania pełnej i precyzyjnej diagnostyki odnośnie rozwijających się chorób kości, a także ewentualnych zmian w zatokach i stawach skroniowo-żuchwowych

Jak widać zdjęcie zębów daje stomatologowi pełny wgląd w jego głębokie struktury, a także pozwala na znacznie szybsze wychwycenie nieprawidłowości, a tym samym wdrożenie odpowiedniego leczenia w odpowiednim czasie. Wówczas znacznie wzrastają szanse na przywrócenie zębom ich dobrej kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *