Porady

Czy przebywając na L4, można wstawiać zdjęcia na media społecznościowe?

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu

Czy niewinne zdjęcie, które w wolnym czasie opublikujesz w swoich mediach społecznościowych, może być przyczyną problemów? Okazuje się, że przebywając na L4 lepiej z tego zrezygnować. Mogą cię bowiem czekać nieprzyjemności ze strony ZUS, jak i pracodawcy.

Opublikowanie zdjęcia w social mediach nie jest żadnym przestępstwem. Jednak jeżeli decydujesz się na to wtedy, kiedy przebywasz na zwolnieniu lekarskim, dajesz Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych powód do kontroli. ZUS może podejrzewać cię o oszustwo i bezpłatne pobranie zasiłku chorobowego. To jednak dopiero początek nieprzyjemności.

Co można robić na L4?

Uzyskanie L4 nie stanowi większego problemu, jeśli są do tego podstawy. Możesz zasięgnąć konsultacji przez Internet, więc od razu otrzymujesz zwolnienie lekarskie – w taki sam sposób trafia do ciebie e recepta online z portalu internetowego. Niektórzy traktują taki uproszczony system jako sposób na zyskanie dodatkowych wolnych dni, które przeznaczą na wypoczynek albo inną aktywność. Tymczasem L4 należy wykorzystywać zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zwolnienie lekarskie określa typ jednostki chorobowej, ale także zawiera uwagi specjalisty dotyczące rekonwalescencji. Może umieścić tam adnotację, że chory powinien leżeć – wtedy wszystko jest jasne. Jednak często pojawia się też wpis, że „chory może chodzić”. W domyśle oznacza to na przykład samodzielne wyjście do apteki, ale na pewno nie kino, restaurację czy podróż.

Zwolnienie lekarskie a media społecznościowe

Można się zastanawiać, co w przypadku gdy zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez psychiatrę? Problemy ze zdrowiem psychicznym utrudniają pracę, ale nie powinny być powodem zamykania się w domu. Warto w miarę swoich możliwości korzystać z aktywności poza nim. Jednak mając na przykład L4 na depresję, lepiej nie dokumentować swoich wyjść w mediach społecznościowych. 

To, co dla chorych jest sukcesem, dla ZUS-u może oznaczać bezprawne pobieranie zasiłku chorobowego. Zatem nawet jeśli twój wyjazd jest podyktowany chęcią odpoczynku i zadbania o swoją psychikę, opublikowanie zdjęć w Internecie najlepiej odłożyć na inne okoliczności. Ogranicz swoją wirtualną aktywność, zamiast tego skupiając się na powrocie do zdrowia.

Równie ciekawy temat:  Jak drukować zdjęcia na papierze fotograficznym?

Wstawiłeś zdjęcia na social media? Takie mogą być skutki!

Jeśli zajdzie podejrzenie, że zwolnienie lekarskie zostało wykorzystane niezgodnie z jego przeznaczeniem, ZUS na pewno na to zareaguje. Może zażądać wyjaśnień, a także zwrotu całości pobranego zasiłku chorobowego wraz z odsetkami. To nie wszystkie nieprzyjemności, na jakie może cię narazić opublikowanie zdjęcia w mediach społecznościowych. Jeżeli rzeczywiście wykorzystałeś L4 niezgodnie z jego przeznaczeniem, twój pracodawca może zwolnić cię dyscyplinarnie, jako powód podając na przykład brak dbałości o dobro zakładu pracy. 

ZUS – narzędzia kontroli ubezpieczonych

Od 1 stycznia 2022 roku mocy prawnej nabrała nowelizacja ustawy, która weszła w życie z dniem 18 września 2021. ZUS otrzymał uprawnienia, umożliwiające mu przeprowadzanie kontroli osób przebywających na zwolnieniach lekarskich na naprawdę szeroką skalę. Ustawa doprecyzowuje zasady przekazywania informacji do ubezpieczalni w zakresie, który jest konieczny do tego, by potwierdzić prawo do zasiłku.

Urzędnicy ZUS mogą przejrzeć media społecznościowe, ale wbrew wcześniejszym doniesieniom, nie przepytują sąsiadów czy znajomych osoby na zwolnieniu lekarskim. Ustawa nie dała im również uprawnień do pozyskiwania informacji od sieci komórkowych.

L4 a media społecznościowe – podsumowanie

Jeśli przebywasz na L4, powstrzymaj się przed publikowaniem zdjęć w mediach społecznościowych. ZUS może dojść bowiem do wniosku, że zwolnienie lekarskie zostało ci przyznane bezzasadnie i zażądać zwrotu pieniędzy. W ekstremalnych sytuacjach grozi ci również dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Jeżeli potrzebujesz wolnego, wykorzystaj dostępne rozwiązania – pula dni urlopowych czy urlop bezpłatny, który uzgodnisz z pracodawcą, nie spowodują problemów z twoją firmą ani z urzędem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *