Jak drukować zdjęcia na papierze fotograficznym?
Robimy zdjęcia na wakacjach nad morzem czy w górach, selfie ze znajomymi, dla jednych jest to sposób na życie dla innych hobby, ale jedno jest pewne, uwielbiamy robić zdjęcia. Spoglądamy do albumu, by przypomnieć sobie znajome twarze, odwiedzone miejsca w ten sposób utrwalając wspomnienia. Fotografia pozwala na zatrzymanie tych wspomnień w formie stałej cyfrowej lub odbitki. Możemy je wydrukować samodzielnie w domu, ale potrzebujemy do tego odpowiedniego papieru fotograficznego. Jaki papier kupić, by nasze zdjęcia były jak najlepsze?
Co to jest papier fotograficzny?
Papier foto to specjalny papier do drukowania zdjęć. To wielowarstwowa struktura składająca się z:
- Warstwy obrazu, czyli warstwy wierzchniej składającej się z trzech powłok:
- polimeru umożliwiającego szybkie i równomierne przyjmowanie tuszu
- warstwy kapilarnej wiążącej barwniki
- materiału izolacyjnego, który zatrzymuje tusz przed wnikaniem do podłoża
- Warstwy podkładu, czyli papier lub polimer zapewniający sztywność kartce.
- Warstwy spodniej, która zapobiega zwijaniu się papieru.
Rodzaje papieru fotograficznego do zdjęć
Do dyspozycji mamy wiele różnorodnych papierów fotograficznych. Do najbardziej znanych należą:
- Papier fotograficzny barytowy tzw. baryt wykorzystywany jest do robienia zdjęć czarno białych. To papier luksusowy ze względu na długowieczność odbitek.
- Papier fotograficzny błyszczący charakteryzuje połysk, który doskonale podkreśla wyrazistość barw.
- Papier fotograficzny matowy nie odbija światła. Cechuje go nieregularna powierzchnia, jest odporny na zarysowania i nie pozostają na nim odciski palców.
- Papiery półbłyszczące i półmatowe przeznaczone są dla osób szukających kompromisu.
- Papier fotograficzny jedwabny ma delikatną strukturę matową przypominającą płótno lub zdjęcia sprzed lat.
- Papier fotograficzny perłowy to papier błyszczący, metalizowany o perłowym kolorze bieli. Przypomina obraz odbity na powierzchni metalu. Przeznaczony jest do artystycznych zastosowań takich jak portrety czy fotografia ślubna.
- Papier fotograficzny satynowy jest nieprzeźroczysty i z obu stron gładki. Gwarantuje on wysoki kontrast oraz głębokie nasycenie barw.
Klasyczny papier a papier do zdjęć
Papier fotograficzny różni się od klasycznego papieru do drukowania strukturą, pokryciem, gramaturą oraz gęstością. Składa się z trzech warstw:
- warstwy obrazu
- warstwy podkładu
- warstwy spodniej
Aby zdjęcia były jak najlepszej jakości, należy użyć materiału profesjonalnego, jakim jest papier fotograficzny. Efekt końcowy drukowania zdjęć na papierze klasycznym będzie dużo gorszy i nie da pożądanych efektów.
Co jest potrzebne do drukowania zdjęć?
Wszystko, czego potrzebujesz, aby cieszyć się wysokiej jakości zdjęciami to:
- Odpowiednie urządzenie
Najczęściej używa się drukarki atramentowe lub termosublimacyjne. Drukarka laserowa nie gwarantuje odpowiedniej jakości. - Papier fotograficzny do drukarki
Warto postawić na profesjonalny papier do zdjęć dostosowany do drukarki. Papier do drukarki atramentowej charakteryzuje się odpowiednią strukturą, ułatwia wnikanie tuszu i jego szybkie wysychanie.
Czym się sugerować przy wyborze papieru fotograficznego?
Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiły się drukarki do samodzielnego wydruku obrazów i zdjęć. Już nie musimy korzystać z pomocy firmy świadczącej takie usługi. Jednak obojętnie czy drukujemy amatorsko w domu, czy korzystamy z profesjonalnej usługi, o jakości wydruku oprócz drukarki decyduje papier do zdjęć. Oto parametry, na które należy zwrócić uwagę:
- Gramatura – im wyższa gramatura papieru fotograficznego, tym kartka jest sztywniejsza, a gotowe zdjęcia bardziej wytrzymałe. Wybieraj gramaturę wyższą niż 200 g/m2, jednak warto upewnić się, czy drukarka obsługuje taką grubość papieru.
- Powłoka – rodzaj powłoki, czyli stopień połysku ma duży wpływ na jakość i estetykę fotografii. Faktura powierzchni zależy od upodobań odbiorcy. Do wyboru jest papier fotograficzny matowy, półmatowy, błyszczący, półbłyszczący. Błyszcząca powierzchnia podkreśla szczegóły, dając wrażenie silniejszej ostrości kolorów. Matową powierzchnię cechuje nieregularna powierzchnia nieodbijająca światła.
- Format – standard fotograficzny to 13×18, 10×15 (odpowiednik formatu A6) i 9×13 jednak najczęściej spotykany jest papier fotograficzny A4.
- Gładkość – gładka powierzchnia pozwala lepiej odwzorować wszelkie detale. Wydruk jest dokładniejszy, co jest istotne, jeśli chodzi o papier do drukowania fotografii.
- Nieprzezroczystość – najlepiej wybrać papier fotograficzny o wyższym wskaźniku nieprzezroczystości, wtedy obraz nie będzie przebijał się po drugiej stronie kartki.
Papier kredowy czy fotograficzny
Papier kredowy stosowany jest częściej do wydruku foto książek, ulotek reklamowych czy katalogów. Ma mniejszą gramaturę niż papier foto, a jego charakterystyczną cechą jest mniejsza wsiąkliwość. Druk atramentowy będzie się rozmazywał, przez co idealne odwzorowanie szczegółów będzie utrudnione. Do druku na papierze kredowym potrzebna jest specjalna drukarka, dlatego nie sprawdzi się do domowego użytku. Taki typ papieru stosuje się w profesjonalnych zakładach poligraficznych.
Papier fotograficzny w porównaniu do papieru kredowego jest o wiele grubszy i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdza się w drukowaniu zdjęć na zwykłej drukarce atramentowej i dlatego nadaje się do użytku domowego.
Drukowanie zdjęć z telefonu
Wybierając drukarkę, należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób można połączyć drukarkę z telefonem. Najlepiej zaopatrzyć się w drukarkę z modułem Wi-Fi lub Bluetooth, która umożliwia drukowanie zdjęć z telefonu bez konieczności podłączania go kablem. Ponadto potrzebna będzie aplikacja do drukowania dostępna w sklepie z aplikacjami. Można też spróbować wydrukować plik bez aplikacji (w menu udostępniania pliku powinna być opcja drukuj)
Podłączenie drukarki do telefonu
Należy:
- Zalogować się do tej samej sieci internetowej, do której podłączona jest drukarka.
- Otworzyć zainstalowaną aplikację w telefonie.
- Wybrać zdjęcie lub zdjęcia.
- Ustalić wszystkie parametry drukowania.
- Potwierdzić drukowanie.
Drukowanie zdjęć z telefonu może odbywać się bezprzewodowo lub za pomocą kabla. Wystarczy pobrać sterowniki do drukarki (dostępne w formie aplikacji w Sklepie Google), a następnie podłączyć kablem oba urządzenia. Na telefonie zaakceptować wykryte połączenia, wybrać plik do druku i drukować.
Podsumowanie
Drukując zdjęcia w domu, najważniejsze są dwie rzeczy, jeżeli chcemy uzyskać najlepsze efekty-odpowiednia drukarka i specjalny papier fotograficzny. Na rynku dostępne są różne rodzaje papieru fotograficznego. Przy wyborze papieru należy rozważyć rodzaj powłoki: błyszczący papier fotograficzny czy papier matowy oraz format arkusza. Drukowanie zdjęć w domu może dać naprawdę profesjonalne efekty.