Porady

Fotografia mobilna dla każdego

Artykuł przybliży zagadnienie fotografii mobilnej. Na co zwracać uwagę przy zakupie smartfona pod kątem aparatu. Jakie przydatne funkcje fotograficzne może mieć telefon. Dowiesz się także, jak wyczyścić przezroczyste etui. 

Fotografia mobilna. Czym się wyróżnia?

Zanim przejdziemy do instrukcji jak wyczyścić przezroczyste etui (więcej o tym tutaj: https://przewodnikpanidomu.pl/jak-wyczyscic-przezroczyste-etui/) zatrzymajmy się na chwilę przy fotografii mobilnej. Od czasu, gdy klasyczne telefony trafiły do szuflad i rozpoczęła się tym samym era smartfonów, podobny los spotkał klasyczne aparaty kompaktowe. W myśl zasady, że najlepszy aparat to ten, który mamy zawsze pod ręką smartfony stopniowo wyparły klasyczne aparaty fotograficzne, a fotografia mobilna zaczęła się rozwijać w ekspresowym tempie. Producenci smartfonów zauważyli, że aparat w telefonie jest jedną z kluczowych cech, na które zwracają uwagę klienci decydujący się na zakup urządzenia. Zapoczątkowało to wyścig firm produkujących smartfony na stworzenie urządzenia z najlepszym aparatem, nadającego się idealnie do fotografii mobilnej. I jeśli na początku różnice między poszczególnymi modelami smartfonów potrafiły być bardzo duże, tak dziś te rozbieżności się zatarły i w zasadzie każdym telefonem można zrobić dobre zdjęcie, a fotografia mobilna nie przestaje się rozwijać.

Fotografia mobilna a parametry aparatu

Przez lata utarło się przekonanie, że im więcej megapikseli tym lepiej. Fotografia mobilna do dziś ma z tym kłopot. Jest to pokłosie starszych reklam telewizyjnych, które promując klasyczna aparaty fotograficzne, kładły wielki nacisk na ilość megapikseli. Czy w rzeczywistości jednak, jakość zdjęć w fotografii mobilnej zależy aż tak bardzo od ilości megapikseli? Odpowiedź na to pytanie jest prosta i brzmi: niekoniecznie. Megapiksele odpowiadają bowiem bezpośrednio za inne elementy takie jak wielkość oraz szczegółowość zdjęcia. Im więcej megapikseli w aparacie tym samym zrobisz zdjęcie, które będzie więcej ważyło (mam tu na myśli wielkość pliku w GB), przez co będzie bardziej szczegółowe, po powiększeniu zachowa więcej szczegółów i da się wydrukować w większym formacie. Co zatem z jakością? Otóż za jakość zdjęć ich jasność, brak rozmyć odpowiadają inne elementy aparatu, takie jak przysłona obiektywu czy ogniskowa. Jeśli zatem zależy Ci na dobrym aparacie do fotografii mobilnej, zwróć uwagę nie tylko na ilość megapikseli, ale także na ich wielkość (im są większe, tym więcej światła przepuszczają) oraz koniecznie na wartość przysłony obiektywu „f”, która im ma mniejszą wartość, tym lepiej. Fotografia mobilna to także dbałość o mniejsze detale, jak chociażby odpowiednie etui na smartfon, dzięki czemu telefon będzie dobrze leżał w dłoni podczas wykonywania zdjęć. Za chwile dowiesz się także, jak wyczyścić przezroczyste etui.   

Równie ciekawy temat:  Jak zrobić dobre zdjęcia noworodkom

Przydatne funkcje smartfonu w fotografii mobilnej

Fotografia mobilna to nie tylko sprzęt, ale także fotografii i narzędzia do edycji. Mówi się często, że aby zrobić dobre zdjęcie liczy się nie tylko dobry sprzęt, ale i umiejętności fotografa. W fotografii mobilnej znaleziono kompromis pomiędzy tymi dwoma rzeczywistościami i wyposażono aparaty fotograficzne w smartfonach w szereg funkcji, które nie tylko pomagają mniej doświadczonym fotografom zrobić dobre zdjęcie, ale także dają spore możliwości obróbki zdjęć już z poziomu galerii w telefonie.

Jedną z bardziej przydatnych funkcji w fotografii mobilnej jest siatka podczas robienia zdjęć. Dzięki siatce kadrowanie jest dużo łatwiejsze. Zawsze jesteś w stanie utrzymać odpowiednie proporcje na zdjęciu oraz ustrzec się przed dodatkową edycją. Dla fanów fotografii małych przedmiotów ważny jest aparat makro. Dzięki tej funkcji jesteśmy w stanie wykonać zdjęcie tekstu, pszczoły na kwiatku czy biedronki na listku do tego w dobrej jakości oraz najwyższej możliwej ostrości. Producenci smartfonów nie zapomnieli także o aparatach szerokokątnych. Jeśli masz ochotę robić zdjęcia krajobrazów lub w kadrze zmieścić jak najwięcej elementów pamiętaj, aby twój smartfon miał aparat szerokokątny. W fotografii mobilnej przydatne są także opcje pozwalające na dokładny zoom. Do niedawna większość aparatów wyposażona była w zoom cyfrowy, który jednak przy większym powiększeniu powodował ziarnistość na zdjęciach. Od niedawna smartfony posiadają już także zoom optyczny pozwalający na bezstratne przybliżenie obiektu przynajmniej dwukrotnie.

Producenci nie zapomnieli również o szereg narzędzi do edycji zdjęć, które dostępne są już bezpośrednio z poziomu galerii. Możesz tam przyciąć swoją fotografię, poprawić jej jasność, użyć różnorodnych filtrów, a także dodać dowolny tekst. Nadszedł czas na poradnik, jak wyczyścić przezroczyste etui.

Poradnik: jak wyczyścić przezroczyste etui  

Przezroczyste etui podkreśla walory estetyczne naszego telefonu. Niestety zwykło także się brudzić, gdyż osiada na nim proch i pył a przez działanie promieni słonecznych ma także tendencję do żółknięcia. Jak zatem poradzić sobie z taką sytuacją i wyczyścić nasze etui? Najlepsza jest codzienna pielęgnacja i czyszczenie zabrudzeń na bieżąco. Jeśli jednak zapominasz o tym, a Twoje etui wygląda mało estetycznie, powinieneś przygotować miseczkę z ciepłą wodą, dodać do niej płyn lub mydło, wymoczyć etui przez minimum godzinę, po czym wytrzeć je dokładnie miękką ściereczką. Powinno pomóc.

Równie ciekawy temat:  Fotografia psów: jak robić ładne zdjęcia psów na sesjach zdjęciowych i nie tylko?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *